KS, myndighetene og øvrige parter i arbeidslivet er blitt enige om en ny samfunnskontrakt for flere læreplasser. Hovedmålsettingen i Samfunnskontrakten er at alle kvalifiserte søkere skal få tilbud om læreplass og at man i større grad treffer behovet for arbeidskraft og kompetanse i næringslivet.
Trøndelag fylkeskommune har opprettet to prosjektstillinger for å jobbe med Samfunnskontrakten.
Kontaktpersoner:
Anette Ege
, tlf:936 85 324
Erlend Bergh
, tlf:952 23 830
Tilskudd Samfunnskontrakten 2026
Trøndelag fylkeskommune lyser ut tilskuddsmidler gjennom Samfunnskontrakten for å stimulere fullføringen i fagopplæring for elever, lærlinger, praksisbrevkandidater og lærekandidater. Partene i arbeidslivet og nasjonale myndigheter har opprettet en samfunnskontrakt for flere læreplasser som ble fornyet for perioden 2022-2026. Partene er enige om å jobbe for at alle som er formelt kvalifisert, skal sikres en læreplass.
Søknadsfrist
Frist for å søke er 10.01.2026. Søknadene vil bli vurdert og rangert etter kvalitet og på bakgrunn av prioriteringer og retningslinjer i utlysingen. Søkere får svar innen 31.01.2026.
For hele utlysningsteksten se vedlegget
Tilskudd Samfunnskontrakten 2026
|