Ronny Kjøsen fra Melhus får prisen for sin brede og allsidige innsats i trøndersk musikkliv.
Prisen ble delt ut under fylkestinget i Steinkjer 11. desember.
– Ronny Kjøsen har satt dype spor i kulturlivet vårt. Han har en imponerende bredde og allsidighet, og det er ingen overraskelse at så mange fra musikklivet har gått sammen om å nominere ham, sier fylkesordfører Tomas Iver Hallem.
En musikalsk kraftpakke
Folkemusikeren Ronny Kjøsen er født i 1975, kommer fra Hølonda i Melhus og bor i dag i Rindal. Han har valgt å bruke talentet sitt til å skape kulturopplevelser for folk over hele Trøndelag – både på små samfunnshus og på store scener.
– Det er veldig artig å få en slik pris. Det er en stor klapp på skuldra for alt jeg har holdt på med gjennom tidene, sier Kjøsen.
Kjøsen behersker både trekkspill, kirkeorgel, piano, keyboard, trøorgel, gitar og bass. Akkurat nå er han musiker i teateroppsetningen Vårres jul på Turnéteatret i Verdal, og er til daglig kirkemusiker i Rindal sokn.
Fant trekkspillet som 8-åring
I over 30 år har Kjøsen vært en drivkraft i trøndersk kulturliv – som musiker, komponist, arrangør, dirigent og folkemusikkformidler. Musikkinteressen startet allerede i 8-årsalderen, da han fant trekkspillet til faren sin på stua.
– Etter hvert begynte jeg på kulturskolen og hadde to dyktige lærere, Per Løberg og Knut Haseth. Per var opptatt av at alle som ville spille - skulle få spille. Så vi var mye rundt omkring og spilte med gruppa Minitrall. Det var også Per som gjorde at jeg fikk øynene opp for skriving og arrangering. Det har betydd mye for meg gjennom tidene, sier Kjøsen.
Kjøsen begynte etter hvert på lørdagsskolen i Trondheim der han møtte mange ungdommer med de samme interessene som han. Dette gjorde at han senere begynte på musikklinja på Heimdal videregående skole og på folkemusikklinja ved Valdres videregående.
Nominert til Spellemann
Kjøsen har skrevet flere hundre viser, slåtter og komposisjoner for ulike besetninger, og vært involvert i et imponerende antall prosjekter. Han har også gitt ut flere plater – blant annet Bondebohem, som ble Spellemann-nominert i 2021, og Trø Ingeborg, Trø!.
Hva tenker du når du ser tilbake på alt du har gjort for kulturlivet i Trøndelag?
– Jeg tenker at jeg har vært heldig og jobbet med mange bra og flinke folk gjennom tidene – folk som er bedre enn meg selv. Det synes jeg man til enhver tid burde gjøre for å utvikle seg selv, sier Kjøsen.
– Sprer musikkglede hvor enn han kommer
Anbefalingene fra musikklivet viser hvor stor betydning Kjøsen har:
Aslak Brimi, daglig leder i Organisasjon for folkemusikk og folkedans i Norge (FolkOrg):
«Ronny Kjøsen er eit godt etablert namn i folkemusikkmiljøet, særleg innanfor gammaldans. Han har vore aktiv i fleire tiår for å løfte fram folkemusikk- og gammaldanstradisjonane i Trøndelag, med sigrar på Landsfestivalen i gammaldansmusikk og fleire Folkelarmprisar.»
Thomas Nilssen, musikerkollega:
«Ronny har hatt en sentral rolle i utviklingen av den norske folkemusikk- og gammeldansmusikken, blant annet som en viktig del av ‘Trøndergammeldansen’. Han har vunnet Norgesmesterskapet i gammeldans og Landsfestivalen mange ganger, og er en fremragende arrangør.»
Anne Mari Svinsaas, på vegne av musikk- og teatermiljøet i Orkladal:
«Ronny sprer musikkglede hvor han enn kommer – ikke bare gjennom musikken, men gjennom måten han får folk til å bli mottakelige for musikkens innhold og fortelling. Han har en nesten ubegrenset allsidighet, fra trekkspill og trøorgel til teatermusikk og korarrangementer.»
Jens Storli, kulturarbeider:
«Jeg kjenner ingen som har bidratt så omfattende til sang, musikk og teater i Trøndelag. Han har jobbet med alt fra lokale amatører til nasjonale toppnavn, og har vært en viktig tradisjonsbærer for folkemusikken fra Gauldalen og Budalen.»
– Enestående menneskemøter
Flere av dem som har anbefalt deg til prisen beskriver deg som en av landets fremste folkemusikere, med en imponerende allsidighet – fra trekkspill og trøorgel til teatermusikk og korarrangementer. Hva tenker du når du hører slike ord?
– Det er selvsagt “kjøle” stas at folk jeg har samarbeidet med har sett hva jeg har fått til – og prøvd å få til, sier Kjøsen.
Kjøsen jobber med mye forskjellig - alt fra folkemusikk til teater og kor. På spørsmål om hva som betyr mest for han, svarer han at det nok er den utøvende delen som tiltaler han mest.
– Det å møte musikere og folk som man kan utøve kunst sammen med. Det er noe med menneskemøtene i musikk som er helt enestående, sier Kjøsen og legger til:
– De siste årene har vi spilt en del på Shetland. Der har de et fint uttrykk som heter: “We must meet and have some tunes”. Det sier mye om forholdet som publikum har til musikken, og som musikerne har seg i mellom.
På nyåret skal Kjøsen spille inn en oppfølger til Bondebohem-platen fra 2020. Han har også spilt inn ei plate sammen med Trio no Treble i Lademoen kirke som kommer ut i første halvdel av 2026. Kjøsen jobber også med en produksjon med salmer/sanger og slåtter etter Ola Romundstad fra Rindal. Romundstad var Rindals første organist (en jobb som Kjøsen nå har overtatt) og er oldefar til kona hans, Marit Løfaldli.
Tidligere mottakere av fylkeskulturprisen
Marte Hallem fikk fylkeskulturprisen for 2022