Salting av veger byr på utfordringer for reinen, fordi de trekkes mot saltet. Samisk råd i Trøndelag ber derfor fylkeskommunen om å endre praksis for salting i områder med rein. Beslutningen ble tatt i forbindelse med høring på Delstrategi veg, som var en av sakene som ble tatt opp når samisk råd ble holdt i Røyrvik 19. – 20. mai.
Rådet påpeker at det er en vesentlig mangel ved kunnskapsgrunnlaget for ny Delstrategi veg at reindrifta ikke er omtalt. Både Trøndelagsplanen og Regional plan for arealbruk omtaler hensynet til reindrift, og det bør gi seg utslag også i den nye strategien for veg.
Leder for Samisk råd, Tove Eivindsen (V) er opptatt av å lytte og involvere de som berøres av fylkeskommunens politikk på et tidlig tidspunkt.
– Det er viktig for oss folkevalgte at medvirkningsrådene våre får komme til orde før vi tar beslutninger som påvirker de gruppene de representerer i fylkestinget, sier Eivindsen.
Andre saker som ble behandlet av rådet:
- Fylkeskommunens idrettspolitiske erklæring, hvor rådet blant annet ønsker at det samiske perspektivet skal bli mer synlig.
- Fylkeskommunens helhetlige modell for karriereveiledning, hvor rådet blant annet ber om å bli involvert i arbeidet med strategiene.
Her kan du se hele sakslisten til Samisk råd.
Om samisk råd
Samisk råd i Trøndelag er et viktig rådgivende organ for fylkeskommunen for saker som berører samiske forhold i fylket. I 2022 møtes rådet fire ganger. Du kan lese mer om Samisk råd og hvem som er representert her: