Marias (17) kunst skal pryde tusenvis av skolesekker

Maria Aunan Okkenhaug har laget mønsteret som skal pryde rundt 5300 skolesekker. Mandag fikk hun og klassen på Steinkjer videregående skole heder for innsatsen.

Klasse ble hedret. Bilde
Ble hedret: Hele 2 KDA-klassen (kunst, design og arkitektur) på Steinkjer videregående skole ble hedret for sin innsats mandag 16. mars. Her viser de fram noen av forslagene som de leverte. (Foto: Håvard Zeiner, Trøndelag fylkeskommune).


– Jeg ville lage noe som både gutter og jenter ville like, så jeg valgte drager, hester, fugler og dyr generelt, sier hun. 
Okkenhaug går andre året på KDA (kunst, design og arkitektur) på Steinkjer videregående skole. 
For å finne ut hvilket mønster som passet best, oppsøkte hun målgruppen direkte. På Steinkjer barneskole spurte hun elevene om hvilket mønster de like best og hvilke farger som de synes var mest øyenfallende.  

Skolesekk 2026. Bilde
Drager, hester og fugler: Slik ser årets skolesekk fra Trøndelag fylkeskommune ut. Maria Aunan Okkenhaug ved 2 KDA var opptatt av at figurene skulle være noe begge kjønn likte. (Foto: Håvard Zeiner, Trøndelag fylkeskommune).

27. skolesekk fra fylkeskommunen

Da 2 KDA ble utfordret av Trøndelag fylkeskommune til å lage mønsteret på 2026-sekken, tok de utfordringen på strak arm. Elevene kom med mange forslag, og etter en lang og krevende vurdering ble det altså Okkenhaugs mønster som ble plukket ut som vinner. 
Det er 27. gang fylkeskommunen leverer ut gratis skolesekker til alle skolestartere i hele Trøndelag. Rådgiver Roger Dalsaune på avdeling samferdsel, sier skolesekkene først og fremst er et trafikksikkerhetstiltak. Sekkene er nemlig produsert i tydelig farger og har en rekke reflekser. Hvert tredje år byttes også fargen på sekken, og årets farge er gul. Dette gjør at førsteklassingene skiller seg ut og dermed fører til at de blir lettere å se i trafikken. Dalsaune sier han er imponert over hvordan elevene har løst oppdraget. 
– Det var veldig mange forslag som veldig bra og ordentlig artig tegninger. De har vært flinke til å få ting til å henge sammen på finurlige måter, sier han. 

Stolt av elevene sine

Årets skolesekk er nå satt i produksjon. Når sekkene er ferdig produsert på fabrikken i Kina, sendes de til Norge. 
Om alt går etter planen vil sekkene komme til Norge cirka 15. mai. Deretter fordeles sekkene til alle Trøndelag 38 kommuner og tilhørende grunnskoler.  
Lærer Randi Antonsen på KDA ved Steinkjer videregående skole sier skolesekk-oppdaget var midt i blinken for elevene. 

Randi Antonsen og flere andre. Bilde
Rørt og stolt: Lærer Randi Antonsen (til venstre) på KDA ved Steinkjer videregående skole ble både rørt og stolt da elevene hennes ble hedret med kake og diplom. I midten av bildet står Roger Dalsaune og Marianne Løvhaug Eklo fra Trøndelag fylkeskommune, (Foto: Håvard Zeiner, Trøndelag fylkeskommune).


– Det er jo en del av læreplanen å jobbe med sånne ting som dette. Så da vi fikk spørsmålet om å bidra, så var vi interesserte med en gang, sier hun. 
Læreren sier de fra tid til annen får spørsmål om å dekorere en vegg eller en plakat, men at det hører til sjeldenhetene at oppdragene er så store og omfattende oppdrag som dette. Hun sier det er stor stas at mønsteret når ut til så mange. 
– Det blir artig, og jeg er veldig stolt av elevene mine. De har tatt utfordringen på strak arm og har jobbet skikkelig bra, sier hun. 

Blir rart å se sekk med eget mønster 

Elev Maria Aunan Okkenhaug er enig i at oppgaven med å lage skolesekkmønster var veldig artig. 
– Vi fikk gjøre flere ting enn vi er vant til. Så fikk vi også lære oss hvordan vi lager mønster og hvordan en tenker farger beregnet for 1.-klassinger, sier Okkenhaug. 
– Hva tenker du om at rundt 5300 førsteklassinger snart vil gå rundt med ditt design? 
– Det blir veldig rart å se. Jeg føler ikke at jeg ser 1.-klassinger så ofte, men kanskje jeg ser dem mer nå, da! 
 
Les mer om skolesekk-ordningen her.