Trafikkhåndtering etter skredet på E6

Omkjøringsruter. Kart
Aktuelle omkjøringsruter etter E6-raset lørdag 30. august 2025.

Nye tiltak og oppdatert trafikkhåndtering etter skredet på E6.

Etter skredet på E6 ved Nesvatnet på Ronglan har Trøndelag fylkeskommune i samarbeid med Statens vegvesen og andre aktører jobbet intensivt for å sikre fremkommelighet og trygg ferdsel mens E6 er stengt. 

Ikke beregnet for E6-trafikk

- Vi må regne med at E6 blir stengt en god stund fremover. Vår hovedprioritet nå er å bidra til at trafikkavviklingen går så bra som overhodet mulig, og at det fremdeles skal være trygt å ferdes langs vegene. Standarden på det lokale vegnettet er ikke beregnet for den trafikkmengden som går på E6 og vi oppfordrer derfor sterkt om at alle tar hensyn når de ferdes på vegene i området, sier vegdirektør i Trøndelag fylkeskommune, Jo Bernt Brønstad.

Omkjøringsruter

  • Via Fosen (fylkesveg 755)
  • Via Sverige mellom Stjørdal, Åre, Verdal (E14, fylkesveg 72)
  • Via Frosta mellom Hotran (fylkesvegene 753, 6822 og 6818 til Åsen (fylkesveg 753)
  • Via Hoklingen mellom Åsen til Ronglan (fylkesvegene 6852, 6860, 6854 og 6856)

Når det gjelder omkjøringsrute 3 (blå rute på kart), så henstiller vi til at vogntog over 15 meters lengde benytter denne til sørgående trafikk. 
Tilsvarende henstiller vi til at omkjøringsrute 4 (rød rute på kart) benyttes av vogntog over 15 meters lengde til nordgående trafikk.

Gamle Kongeveg fylkesveg 6854, som går på motsatt side av Nesvatnet for E6, prioriteres for nødetater, buss for tog og skoletransport i regi av AtB (ikke merket i kartet).
Trafikkvakter er utplassert for å hindre at kjøretøy over 15 meter benytter denne vegen. 
– Vi regulerer bort de største kjøretøyene fra Gamle Kongeveg for å sikre fremkommelighet for kollektivtrafikk og nødetater, sier Brønstad. 

Tiltak for å følge med på trafikkbelastning

Vi har forståelse for at beboere i området er bekymret for økt trafikk. Derfor vil det bli satt ut radarer for å registrere og overvåke trafikkmengden, og vi står klare til å iverksette tiltak raskt dersom det blir nødvendig. Dette innebærer blant annet at fartsgrensen vil bli satt ned på enkelte strekninger.

Hold deg oppdatert

Trøndelag fylkeskommune vil fortsette å følge situasjonen tett og bidra til løsninger som ivaretar både trafikksikkerhet og hensynet til lokalsamfunnene. Endringer kan komme. 
Vi minner om at oppdatert informasjon om trafikk og omkjøringer finnes på 175.no og vegvesen.no/trafikk samt at type trafikk på de ulike vegene reguleres i henhold til veglistene. 
 
Kontaktperson: 

Jo Bernt Brønstad
Direktør veg
934 64 773