Onsdag 15. april ble Trondheimsfjordens miljøfond lansert på Hellstranda i Stjørdal. Samtidig inngikk fylkeskommunen avtale med Nye Veier AS om et bidrag på 22 millioner kroner til fondet.
Miljøfondet er etablert for å styrke den økologiske tilstanden i Trondheimsfjorden gjennom målrettet innsats, kunnskapsbygging og konkrete miljøtiltak. Fondet bygger på arbeidet som er gjort i prosjektet Ren Trondheimsfjord.
Et virkemiddel for å ta vare på fjorden
Trondheimsfjordens miljøfond skal finansiere kunnskapsutvikling, forskning, overvåking av miljøtilstanden i fjorden og konkrete miljøforbedrende tiltak, blant annet restaureringstiltak på sjøbunn. Fondet er åpent for bidrag fra både offentlige og private aktører.
Etableringen av fondet er vedtatt av fylkestinget og inngår i det langsiktige arbeidet med en handlingsplan for Trondheimsfjorden.
– Trondheimsfjorden er et av våre viktigste natur- og bruksmiljøer. Skal vi lykkes med å ta vare på fjorden på lang sikt, trenger vi både kunnskap og konkrete tiltak. Miljøfondet gir oss et nytt og viktig virkemiddel i dette arbeidet, sier Jonas Ali Ghanizadeh, leder av Hovedutvalg for beredskap, klima og natur i Trøndelag fylkeskommune.
Bidrag fra Nye Veier
Nye Veier bidrar med 22 millioner kroner til Trondheimsfjordens miljøfond. Bidraget er knyttet til utbyggingen av E6 Sveberg–Værnes, der det gjennomføres utfylling i sjø, utenfor Hellstranda, i Stjørdal kommune. Området har viktige bløtbunns- og brakkvannsområder, og er leveområde for blant annet sjøørret og villaks.
Bidraget skal brukes til miljøforbedrende tiltak og kompetanseheving, primært i Stjørdalsregionen.
– Som utbygger har vi et ansvar for å redusere inngrep i naturen, og bidra med gode avbøtende tiltak der vi må gjøre naturinngrep, sier utbyggingsdirektør Espen Almlid i Nye Veier.
- Det viktigste avbøtende tiltaket på Hellstranda er at vi har redusert utfyllingen i sjøen med 80 prosent i forhold til opprinnelig plan. Men sammen med andre avbøtende tiltak, er bidrag til miljøfondet en del av ansvaret vi som utbygger har, sier Almlid.
Reguleringsbehandling i april
- Reguleringsplan for Hellstranda vil bli ferdigbehandlet i Stjørdal løpet av april. Vi ser at det er flere gode tiltak som gjøres, både ved at behovet for utfylling er sterkt redusert og at et eget fond for Trondheimsfjorden etableres. Det er tiltak som vil legge til rette for at veien nå kan bli ferdig bygd, sier ordfører Eli Arnstad.
Samarbeid på tvers av kommunegrenser
Fondet er ment å være et samarbeidsfond der både offentlige aktører som kommuner, fylkeskommunen og private aktører kan bidra til felles innsats for Trondheimsfjorden.
– Miljøutfordringene i fjorden stopper ikke ved kommunegrensene. Vi håper flere vil være med og bidra til miljøfondet, slik at vi sammen kan sette i gang flere gode tiltak for Trondheimsfjorden, sier Ghanizadeh.
Kontaktinformasjon
Jonas Ali Ghanizadeh, leder av Hovedutvalg for beredskap, klima og natur i Trøndelag fylkeskommune - tlf: 413 58 159
Espen Almlid, utbyggingsdirektør i Nye Veier – tlf: 918 21 150
Eli Arnstad, ordfører i Stjørdal kommune – tlf: 992 12 752