1. september var det offisiell åpning av den nye gang- og sykkelveien i Stod, i Steinkjer. Den tre kilometer lange strekningen skal bidra til en tryggere skolevei for barn og unge.
Åpningen samlet både innbyggere, lokale aktører og representanter fra kommune og fylkeskommune. Binde skolekorps sørget for musikalske innslag, og markeringen ble innledet med kaffe og kake for de frammøtte.
Fylkesvaraordfører og leder i hovedutvalg for samferdsel, Pål Sæther Eiden, sto for den offiselle åpningen.
- I dag er en gledens dag. Denne gang- og sykkelveien bidrar til trygghet og tilgjengelighet for alle om bruker strekningen hver dag. Trygg skolevei er et viktig mål innen trafikksikkerhetsarbeidet. Dette er ikke bare slutten på et byggeprosjekt, men starten på tryggere turer til skolen og et enda bedre lokalsamfunn, sa Eiden.
Steinkjer kommune ble også nylig trafikksikker kommune
Mer om den nye gang- og sykkelveien
Den nye gang- og sykkelveien er tre kilometer lang. Langs strekningen er det satt opp ny belysning, nye bussholdeplasser i nord og sør, nytt gangfelt og fartshump ved skolen. Det er også bygget murer i sør og gjennomført sikringstiltak mot steinsprang for å gjøre strekningen tryggere.
Arbeidet startet i mai 2025, med Odd Einar Kne AS son entreprenør. Prosjektet kostet totalt 63 millioner kroner.
Kontaktperson: