Åpent foredrag: Spor i landskapet – samiske kulturmiljø
Fylkeshuset Steinkjer/Digitalt
Hvordan finner vi spor etter samisk kultur i landskapet? Og hvordan kan vi formidle denne kunnskapen til nye generasjoner? Det kan du høre mer om i dette foredraget i foredragsrekken «Samisk året rundt».
Trøndelag fylkeskommune inviterer til et åpent foredrag hvor du får innblikk i hvordan samisk kulturminnearbeid foregår. Du kan delta fysisk i kantina på Fylkets hus i Steinkjer eller digitalt via lenke (kommer).
Foredragsholder er Nicklas Danielsen, fagleder for kultur ved Aajege språk- og kultursenter. Han har ansvar for aktiviteter og prosjekter innenfor sørsamisk kulturhistorie og institusjonsutvikling i Rørosregionen.
Danielsen vil fortelle om utvalgte samiske kulturmiljøer og hvilke spor som finnes i naturen. Du får også høre hvordan Aajege jobber med registrering og formidling av kulturminner, og hvordan de deler denne kunnskapen med fagmiljøer, forvaltning og allmennheten.
Velkommen!
Foredragsholder er Nicklas Danielsen, fagleder for kultur ved Aajege språk- og kultursenter.